در حال بارگذاری ...
دوشنبه 31 خرداد 1400
 • معرفی رشته الکترونیک عمومی

   
  هدف از دوره کاردان الکترونیک عمومی:
  برنامه دوره دو ساله کاردانی پیوسته الکترونیک عمومی در ادامه برنامه دوره سه ساله فنی و حرفه‌ای الکترونیک تهیه شده و هدف آن تربیت کاردانی است که علاوه بر داشتن اطلاعات و مهارت کافی در زمینه عملی، تواناییهای نظری و تفکر طراحی در مشاغل مرتبط را داشته باشد.
   
  ضرورت و اهمیت دوره:
  عدم رشد صنعتی و وابستگی تکنولوژیکی در هر جامعه سبب می‌شود اقتصاد و سیاست جامعه نیز از استقلال واقعی فاصله بگیرد، از این رو هنگامی که از استقلال در تمام شئون جامعه سخن به میان می‌آید باید به رشد و استقلال صنایع در جهت نیل به اهداف خودکفائی اندیشید. از آنجا که فراگیران آموزشهای فنی و حرفه ای باید در آینده، گردش چرخ های مدیریت فنی و حرفه ای و اداره‌ای حیاتی صنایع را به عهده گیرند، آماده سازی آنان برای ورود به سنگر تولید و سازندگی و طراحی سیستم های آموزش کاردان (تکنسین) برای جامعه‌ای امروز ما ضرورتی مسلم و انکارپذیر است.
  ارتباط آموزش های فنی و حرفه ای با بازار کار و اشتغال فارغ التحصیلان، مستلزم آموزش و ارائه توناییهای تکنیکی به فراگیران این رشته ها است به نحوی که میزان رشد آموزشهای فنی و حرفه ای متناسب با نیازهای واحدهای صنعتی و تولیدی باشد.
  جهت‌گیری اصلی در نظام جدید آموزش متوسطه، تامین و تربیت نیروی انسانی ماهر در کشور و افزایش سهم آموزشهای فنی و حرفه ای در کل آموزشهای متوسطه کشور است و برای وصول به اهداف این طرح که نگرش ملی آن بر موضوع تربیت نیروی انسانی ماهر تکیه می‌کند، برنامه ریزی دقیق و بررسی نیازهای کمی و کیفی واحدهای صنعتی و تولیدی از اهم موضوعات است.
  پیشرفت علم الکترونیک سبب رشد سریع تکنولوژی و توسعه کشورهای صنعتی شده و تدریجا سیستم های الکترونیکی جایگزین سیستم های قدیمی می‌شود بنابراین کمبود متخصص در این زمینه قطعا در راه اندازی نگهداری و کنترل کارخانجات اثر منفی خواهد گذاشت. از این روست که مسئولین و دست اندرکاران آموزشهای فنی و حرفه ای باید نهایت تلاش و توان خود را در راستای آموزشهای مرتبط با الکترونیک بکار بندند.
   
  نقش و تواناییهای کاردان الکترونیک عمومی:
  1. سرویس و نگهداری دستگاههای ساده الکترونیکی
  2. طراحی مدارهای چاپی با استفاده از رایانه
  3. ساماندهی و کنترل
  4. سرپرستی افراد تحت نظر (کارگران)
  5. انتقال اطلاعات فنی مربوط به مدار، قطعه و کاتالوگ دستگاههای الکترونیکی به کارگران و پرسنل تحت سرپرستی
   
  مشاغل قابل احراز:
  1. کاردان (تکنسین) تعمیر وسائل صوتی و تصویری
  2. کاران( تکنسین) نصب و راه اندازی دستگاههای الکترونیکی ماشین آلات صنعتی
  3. سرپرست خط تولید وسایل الکترونیکی
  4. مربی آموزشگاهای فنی و حرفه‌ای
   
  طول و دوره و روش اجرا :
  طول دوره 2 تا 3 سال است که دروس عملی و نظری آن به صورت واحد ارائه می‌گردد. بطوریکه هر واحد نظری معادل 16 ساعت درسی، هر واحد آزمایشگاهی معادل 32 ساعت درسی، هر واحد کارگاهی معادل 48 ساعت و هر واحد کارآموزی معادل 120 ساعت در طول نیمسال تحصیلی است. طول هر ترم معادل 16 هفته معادل یک نیم سال تحصیلی است.
  تعداد کل واحدهای درسی :
  دروس عمومی            16 واحد
  دروس پایه               7 واحد
  دروس اصلی              26 واحد
  دروس تخصصی          21 واحد
  دروس اختیاری          4 واحد

  نظرات کاربران